Program współpracy - Słowackie Tatry Zachodnie, 29.09 - 02.10.2011

Kontakty z Klubem Słowackich Turystów Region Żylina zaprowadziły nas tym razem w Zachodnie Tatry Słowackie. Miejsce pobytu na granicy Orawy i Liptowa, pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Pasmem Choczańskim w pięknie położonej wsi Huty. Dwa obiekty "Škola v prirode", noclegownia i jadalnia, czyste, miłe, świeże, stwarzały doskonałe warunki pobytu. Pierwszego dnia, prywatnymi samochodami, zjeżdżali się uczestnicy wykorzystując piękną pogodę na wyjścia w najbliższe tereny. Wieczorem autokarem przyjechali Słowacy z Żyliny przywożąc tych, którzy jechali pociągiem. Większość przyjezdnych to znajomi z pierwszego spotkania  w Małej Fatrze więc krótka odprawa, ustalenie szczegółów, prelekcja z przeźroczami  i integracja ludzi gór.
Poranek z piękną pogodą, śniadanie i przejazd pod miejsce wyjściowe na Siwy Wierch. Trasa dla wszystkich okazała się łaskawa a przy dyskretnej opiece słowackich kolegów wszyscy, przez wierzchołek,  doszli do autokaru u ujścia Doliny Jałowieckiej. Wieczór, po kolacji w przyjemnej atmosferze a następny dzień to Baraniec. Autokar dowozi do ujścia Doliny Żarskiej, Baraniec i ujście Doliny Raczkowej. Pogoda wymarzona, widoki zapierają przysłowiowy dech w piersiach. Wspaniała atmosfera, przy powrocie zakupy a po kolacji podsumowanie spotkania. Wręczenie obecnym dyplomów uczestnictwa, podziękowania, przyjęcie w "poczet członków", upominki i wspaniała, koleżeńska atmosfera a śpiewy i tańce trwały długo, długo.
Niedziela trochę na luzie i po śniadaniu wszyscy samochodami jedziemy do Orawic. Według życzeń i baseny i Dolina Juraniowa z piękną Cieśniawą i wokół Osobitej i leniwe powroty. Zostają piękne wspomnienia i  zdjęcia z czterech dni. Jeśli słowackim kolegom, czego im serdecznie życzymy, uda się przejść przez unijną biurokrację to będzie trzecia, niestety ostatnia, część projektu "Bezhranična krása hôr - Piękno gór bez granic", zimą, w Małej Fatrze. Ale niezależnie od tego, jestem przekonany że zawiązane znajomości i przyjaźnie będą trwać i przynosić korzyści obu stronom.

A tu są zdjęcia:

1. Zdjęcia z dni 29 - 30.09 - Siwy Wierch